Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Elever som håller upp medaljer.

Priser vunna sommaren 2017

Sommaren 2017 var en fantastisk framgångsrik sommar för RIG Faluns fri­idrotts­elever, både på nationell och internationell nivå. Totalt tog eleverna över 54 SM‑medaljer, varav 44 var från nuvarande elever.

Senior-SM i Helsingborg

Vid senior-SM i Helsingborg så blev det totalt sex medaljer.

Guld till Isak Andersson på 400m häck (elev 2013-2015) och Sofie Skoog i höjdhopp (elev 2006-2008)

Brons till Ragnar Carlsson i Släggkastning (nuvarande elev), Sara Lennman Kulstötning (elev 2013-2015), Sofia Mossberg 100m häck (elev 2013-2015), Ludvig Hillenfjärd 400m häck (elev 2014-2016).

Junior-SM i Gälve

Vid junior-SM i Gälve och ungdoms-SM i Falun blev det totalt 28st medaljer:

Guld Ragnar Carlsson i Diskus, Slägga och Kula, Anna Götberg Slägga, Philp Stömne 300m häck, Emma Jansson 100m och 200m, Simon Thor Höjdhopp och Stavhopp, Gustav Magnusson Längdhopp, Isak Andersson 400m häck (elev 2013-2015).

Silver till Ivar Moisander Slägga, Julia Axtelius Kula, Felicia Lejros Kula, Anna Götberg Diskus, Philip Stömne Höjdhopp, Tim Svantesson Tresteg, Benjamin Tinglöf Stavhopp, 300m häck och 110m häck, Sara Karlsson 100m och 200m, Andreas Gustafsson 110m häck (elev 2014-2016), Ludvig Hillenfjärd 400m häck (elev 2014-2016), Sofia Mossberg 110m häck (elev 2013-2015), Sara Lennman Kula (elev 2013-2015).

Brons Gustav Magnusson Stavhopp, Philip Stömne 110m häck, Anna Götberg kula, Simon Thor Kula, Niklas Karlsson (elev 2012-2014), Stavhopp (Hanna Jansson Stavhopp (2013-2015).

Onomhus-JSM och IUSM

På inomhus-JSM och IUSM så blev det totalt 15 medaljer samt 5 medaljer på mångkamps-SM.

Ungdom- och juniormästerskap och landskamper 2017

Ungdoms Finnkampen

Simon Thor Stavhopp, Benjamin Tinglöf stavhopp, Philip Stömne 300m häck, Tim Svantesson Tresteg, Viktor Wisén Diskus, Ragnar Carlsson Slägga, Ivar Moisander Slägga, Anna Götberg Slägga, Julia Axtelius Kula.

Finnkampen

Sofia Mossberg, Ragnar Carlsson, Rasmus Carlsson, Mats Olsson, Odain Rosé, Isak Andersson, Ludvig Hillenfjärd, Sara Lennman, Hanna Jansson, Sofie Skoog.

JNM-UNM Mångkamp

Niklas Karlsson, Philip Stömne, Simon Thor.

Junior-EM 19år

Ragnar Carlsson Slägga

Junior-EM 22år

Isak Andersson 400m häck och 4x400m, Hanna Jansson Stavhopp, Sara Lennman Kula.

Seniormästerskap och landskamper 2017

Sverige-Estland-Finland mångkamp

Andreas Gustafsson

Lag-EM mångkamp

Andreas Gustafsson

Lag-EM

Sofie Skoog Höjdhopp

VM London 2017

Sofie Skoog

OS Rio 2016

Sofie Skoog Höjdhopp, Sanna Kallur 100m häck.

 

Sidan uppdaterad 2017-12-20