Knut istället för bandklippning
Näringslivets hus invigdes
Detta är en arkiverad nyhet.
Publicerades 2010-01-12.
Ett nytt näringlivskluster samlas nu i Näringslivets hus.
K-G Johansson
Tommy Hellström, Marknadschef på Svenskt näringsliv talade om behovet att samla företagsamheten, att det är mycket viktigt, inte minst i den globala konkurrensen. Han sa också att ”det är första gången som jag inviger samma hus två gånger.”
Tommy Hellström
I Näringslivets hus finns nu en samling av företagare, bland annat Företagarna, Nyföretagarcentrum och Exportrådet men även kommunens näringslivskontor. Kommunalrådet Mikael Rosén menade att kommunen och näringslivet måste gå hand i hand för att näringslivet ska fungera, och att de nu hamnar under samma tak underlättar samarbetet. Det blir lättare till en snabb dialog. Husets placering mitt i staden och med närheten till Rådhuset är också mycket lämplig för att fungera som navet i ett hjul, avslutade Rosén.
Mikael Rosén
Invigningen avslutades med bandknytning istället för bandklippning, och efter det en paneldebatt där bland annat Maria Norrfalk, landshövdingen, fanns i panelen.
I panelen satt bland annat Carl Ström, Lennart Färje och Maria Norrfalk
© Falu Kommun 791 83 FALUN |
Tel 023-830 00 |
E-post 
