Hoppa till sidans innehåll | Hoppa till sidans huvudnavigering
händer med ringar

Borgerlig vigsel

Borgerlig vigsel är ett alternativ till kyrkbröllop. Vill ni gifta er borgerligt, kontakta en vigselförrättare för tidsbokning och information.

Viktigt att veta

  • Innan ni kontaktar Falu kommuns vigselförrättare för bokning av tid, ansök om hindersprövning hos Skatteverket. Hindersprövning innebär att Skatteverket undersöker om det finns något lagligt hinder för att ni gifter er. Beställ blanketten SKV 7880 på tfn 020-567 000 eller hämta den på www.skatteverket.se
  • De intyg ni får av Skatteverket när hindersprövningen är klar kallas "Intyg hindersprövning" och "Intyg vigsel". Lämna dessa till vigselförrättaren senast en vecka innan vigseln.
  • Anlita två myndiga vittnen som närvarar vid vigseln. Lämna deras namn och adress till vigselförrättaren senast en vecka innan vigseln.
  • Ta med legitimation till vigseln.
  • Efter vigseln får ni ett vigselbevis. Vigselförrättaren underrättar Skatteverket (som ansvarar för folkbokföringen) om vigseln.

Så går vigseln till

Vigseln förrättas enligt ett särskilt formulär. Det finns i två versioner, en mycket kort och en som är något längre. Inför vigseln frågar vigselförrättaren vilken version ni vill ha.

Plats och kostnad

När vigseln förrättas av Falu kommuns vigselförrättare sker vigseln oftast i rådhuset och är då kostnadsfri. Det är endast Falu kommuns vigselförrättare som får förrätta vigsel i rådhuset. Vill ni vigas på annan plats, prata med vigselförrättaren.

Tidsbokning och information

Kontakta någon av Falu kommuns vigselförrättare:

Gunilla Barkar 0246-108 94 och 070-677 18 98 gunilla_barkar@hotmail.com
Jonatan Block 023-825 20 jonatan.block@falun.se
Lars Broman 070-881 01 78 och 023-101 77 lbr@teknoland.se
Christer Falk 023-827 68 och 023-120 54 christer.falk@falun.se
Jonny Gahnshag 023-826 75 och 073-068 23 14 jonny.gahnshag@falun.se
Roza Güclü Hedin 08-786 58 64, 070-818 15 94 roza.guclu.hedin@riksdagen.se
Kenneth Johansson 070-343 96 17 kenneth.johansson@riksdagen.se
Veronica Lidman 070-660 65 48 veronica.lidman@falun.se
Carl-Erik Nyström 070-556 22 70 carl-erik.nystrom@falun.se
Karl-Erik Pettersson 023-825 60, 070-589 37 53 karl-erik.pettersson@falun.se
Dan Westerberg 070-783 09 12 dan.westerberg@falun.se

För övriga vigselförrättare, se Länsstyrelsen Dalarna

Kommunstyrelsen

Detta kontor är en del av Kommunstyrelseförvaltningen. Det politiska organ som styr är Kommunstyrelsen.
kommunstyrelsen
 
© Falu kommun 791 83 FALUN | Tel 023-830 00 | E-post info@falun.se | Webb www.falun.se | Orgnr: 212000-2221

Senast ändrad/kontrollerad 2014-08-19

Validera denna sida CSS Validera denna sida HTML 4.01!