Hoppa till sidans innehåll | Hoppa till sidans huvudnavigering

 

Första Kårebocken anländer till ett snöigt Falun.

Kåre framme i Falun


OBS!
Detta är en arkiverad nyhet.
Publicerades 2010-02-01.
2010-02-01

I sommar ska ett tjugotal Kårebockar förgylla stadsbilden i Falun. På måndagsmorgonen anlände den första, ännu omålade bocken.

– Bocken väckte en del uppmärksamhet på vägen, berättar Linda Norén, Centrala Stadsrum som tillsammans med konstnären Anneli Hag C såg första bocken anlända.

Det är Anneli som kommer att stå för färgsättningen av bocken som ägs gemensamt av Centrala Stadrum, Visit Falun Borlänge och Falu Kommun.
- Färgsättningen ska symbolisera Falun, säger Anneli.
Bocken ska till en början stå i fönstret på Turistbyrån. Under fyra sommarmånader kommer den att finnas nedanför trappan mot Holmtorget.


Välkomstkommittén bestod av konstnären Anneli Hag C och Linda Norén, Centrala Stadsrum.

 

Här kan du skicka in synpunkter på sidan till den som är sidansvarig. Det du skickar kommer inte att publiceras.




En kopia skickas automatiskt till din epost.


 
© Falu Kommun 791 83 FALUN | Tel 023-830 00 | E-post info@falun.se | Webb www.falun.se | Orgnr: 212000-2221

Sidan skapad 2010-02-01

Senast ändrad/kontrollerad 2010-02-01

Validera denna sida CSS Validera denna sida HTML 4.01!