Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Publicerad

Tjej i med gul keps i ett fält av växten jättebalsamin

Avstängningar i centrala Falun inför konserten med Bolaget

Lördagen den 9 augusti arrangeras en stor utomhuskonsert med musikgruppen Bolaget på Stora Torget i Falun. Evenemanget väntas locka många besökare och förberedelserna innebär tillfälliga avstängningar i centrala Falun under vecka 32.

Syftet med avstängningarna är att underlätta framkomligheten för gångtrafikanter och skapa en trygg miljö under konserten.

Viktiga avstängningar

Vecka 32: Byggnation av konsertområdet på och omkring Stora Torget.

  • Åsgatan, mellan Kristinegatan och Svärdsjögatan, stängs för fordonstrafik.
  • Del av Gamla Posten parkeringen kommer att vara avstängd. Framkomlighet till förhyrda platser och verksamheter kommer att finnas.

Fredag 8 augusti:

  • Del av Åsgatan (vid Åsgatan 37) stängs för fordonstrafik. Från 8 augusti klockan 15:00 till och med 10 augusti klockan 22:00.

Lördag 9 augusti:

  • Del av Kristinegatan (vid Nordea) stängs för trafik och parkeringar kl. 06.00–23.59.
  • Del av Kristinegatan (från biblioteket) samt del av Slaggatan (från Rådhusgården) stängs kl. 15.00–söndag kl. 08.00.
  • Avstängningen gäller både trafik och gångtrafikanter. Mjuk avstängning. Behöver folk passera till angränsade byggnader så tillåts det.
  • Svärdsjögatan/Falugatan stängs kl. 15.00–söndag kl. 01.00 för fordonstrafik.

Mer information

En karta över avstängningarna finns nedan.
Vi uppmanar både trafikanter och besökare att vara ute i god tid och följa skyltning på plats.

Karta över avstängningar

Karta över avstängningar

PRESSBILD

PRESSBILD Arrangören

Sidan uppdaterad 2025-07-31