Publicerad

Lyckad premiär för Bygdeforum
Någon stans mellan 60 och 70 personer hade letat sig till premiären för Bygdeforum när det hölls i Tängergården i Enviken på tisdagskvällen. Privatpersoner, föreningsrepresentanter, tjänstepersoner och politiker fanns på plats för att på bästa sätt lyssna på åsikter, informera och svara på frågor.
Då var premiären för Falu kommuns första Bygdeforum genomförd.
– Det blev ett bra forum tycker jag. Det märktes att det uppskattades mycket att både tjänstepersoner och politiker från kommunen kom ut och fanns på plats och kunde svara på frågor, säger Hanna Wickström, landsbygdsutvecklare i Falu kommun.
På plats fanns kommunledningen och tjänstepersoner från olika förvaltningar som lyfte aktuella landsbygdsfrågor. Kommunbygderådet och intresseföreningarna bidrog med övergripande och lokala perspektiv från landsbygden.
Politiska företrädare från samtliga partier som är representerade i kommunfullmäktige deltog i mötet.
Intressanta frågor
Ämnen på mötet som diskuterades var bland annat bostäder på landsbygden, fördjupade översiktsplaner, skolan i Vika och Idrottshallen i Sågmyra.
Allmänna frågor inkom också om hjälp från kommunen i dialogen med Trafikverket gällande att sänka hastigheter på vissa vägar på landsbygden.
– Det finns önskan om fler platser på äldreboenden och/eller senioranpassade lägenheter på landsbygden för att äldre som bor på landsbygden i hus idag ska kunna bo kvar i området när de vill flytta från hus och man även då får rotation på bostadsmarknaden, säger Hanna Wickström.
Bra dialog
Syftet med Bygdeforum är att stärka dialogen mellan kommunen och Faluns landsbygder, öka delaktigheten i lokala utvecklingsfrågor och skapa bättre förutsättningar för förståelse och samverkan.
Tanken är att Bygdeforum kommer att hållas två gånger per år, en tillfälle på våren och ett på hösten.