Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Publicerad

Skidåkare på väg upp för hästskon med vajande svenska flaggor framför sig.

Tävlingarna i Svenska skidspelen inleds i morgon och avslutas på söndag.

Dags för skidspelen - laddat för folkfest!

Det har blivit dags för den 70:e upplagan av Svenska skidspelen, som också är avslutning på världscupsäsongen. Tre laddade tävlingsdagar – med extra många svenska åkare på startlinjen – väntar. Missa inte det!

Svenska skidspelen är avslutningen på årets världscupsäsong och det finna bra förutsättningar för att det ska kunna bli en riktig folkfest och en fantastisk stämning.

– Vi har längtat att få komma till Falun och tävla på hemmaplan, säger den svenska landslagschefen, Anders Byström.

Världscup på hemmaplan innebär också en större svensk trupp som får chans att tävla.

Sverige får även ställa upp med en nationell grupp av åkare, vilket gör att 12 svenska åkare kommer till start i de individuella loppen. I stafetterna får Sverige ställa upp med två lag.

Det står klassisk sprint och 10/15 kilometer i fri stil på schemat, men även nya tävlingsformat med mixad stafett och mixad lagsprint som avslutar tävlingshelgen med fart och spänning.

Program - tre tävlingsdagar

Fredag, 11 mars
Sprint, klassisk stil
09.45: Kval
12.15: Finaler

Lördag, 12 mars
11.30: Herrar, 15 km, fristil, intervallstart
14.15: Damer, 10 km, fristil, intervallstart

Söndag, 13 mars
10.30: Mixad stafett, 4 x 5 km fristil
13.30: Mixad lagsprint

Svenska truppen i skidspelen

Damer sprint:
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Jonna Sundling, Piteå elit SK
Emma Ribom, Piteå elit SK
Moa Lundgren, IFK Umeå
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF

Nationell grupp, damer sprint:
Ebba Andersson, Piteå elit SK
Ingrid Hallquist, Åsarna IK
Moa Olsson, Falun Borlänge SK
Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF
Louise Lindström, Falun Borlänge SK
Moa Hansson, Falun Borlänge SK

Herrar sprint:
Johan Häggström, Piteå elit SK
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK
Anton Persson, Falun Borlänge SK
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Gustav Eriksson, IFK Mora SK
George Ersson, Falun Borlänge SK

Nationell grupp, herrar sprint:
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Olle Jonsson, Trillevallens SK
Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK
Truls Gisselman, Rehns BK
Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK
Emil Danielsson, Högbo GIF

Damer distans:
Moa Olsson, Falun Borlänge SK
Jonna Sundling, Piteå elit SK
Ebba Andersson, Piteå elit SK
Emma Ribom, Piteå elit SK
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
Charlotte Kalla, Piteå elit SK

Nationell grupp, damer distans:
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Lisa Vinsa, Piteå elit SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Louise Lindström, Falun Borlänge SK
Moa Lundgren, IFK Umeå
Lovisa Modig, Falun Borlänge SK

Herrar distans:
Jens Burman, Åsarna IK
William Poromaa, Åsarna IK
Leo Johansson, Falun Borlänge SK
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Johan Häggström, Piteå elit SK

Nationell grupp, herrar distans:
Björn Sandström, Piteå elit SK
Eric Rosjö, FK Mora SK
Marcus Ruus, Åsarna IK
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK
Johan Herbert, IFK Mora SK

Här hittar du mer information om Svenska skidspelen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sidan uppdaterad 2022-03-10