Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Familj som är ute och leker i naturen

Natur, friluftsliv och ekosystemtjänster

Betydelsen av den blå och gröna strukturen

Tillsammans med bebyggelse och infrastruktur är grönska och vattnet, den blå och gröna strukturen, en av de viktigaste byggstenarna för att skapa ett attraktivt område kring Runn. Många är vi som gärna vistas vid sjöar och vattendrag och naturområden för att umgås, motionera, eller bara njuta av en lugn stund. Få miljöer är så betydelsefulla för folkhälsan och vårt välbefinnande som de blå och gröna miljöerna eftersom de erbjuder möjligheter för både fysisk aktivitet, sinnliga upplevelser och återhämtning.

Blå- och grönstrukturen kan även hantera föroreningar och höga vattenflöden, system som vi kan dra nytta av i våra service- och tätorter, men även på landsbygden. Grenverken hos träd och buskar fungerar som luftrenare genom att partiklar fastnar på löv och barr. Grönskan bidrar även till att dämpa buller från trafik och avskärmar så att vi inte ser gator, vägar och järnvägar och därmed upplevs inte trafikbuller lika störande. I en allt mer bebyggd miljö med många hårda ytor av asfalt och betong och ett varmare klimat blir städerna varmare och varmare. Blå- och grönstrukturen bidrar med svalka genom växtlighetens skuggning och att vatten eller gröna ytor inte blir lika uppvärmda som hårda ytor. Markens möjlighet att ta upp vatten och våtmarksområden bidrar att buffra höga vattenflöden i samband med skyfall.

Ekosystemtjänster

Med ekosystemtjänster menas de produkter och tjänster som ekosystemens växter och organismer ger och är till nytta för oss människor. Synsättet innebär alltså att vi tittar på naturen ur ett rent nyttoperspektiv för oss människor och inte att naturen har ett egenvärde i sig. Tjänsterna kan vara direkta som till exempel mat, syre och vatten eller indirekta som välbefinnande av friluftsliv i naturen, vattenrening och luftrening.

Ekosystemtjänsterna brukar delas upp i fyra olika grupper och uppdelningen utgår från på vilket sätt de är till nytta för oss:

  • Försörjande tjänster – de levererar produkter som människor får från ekosystemen t.ex. mat, syre, trämaterial.
  • Reglerande tjänster – den nytta som människan drar av ekosystemens egna regleringsprocesser t.ex. rening av luft eller vatten, bullerdämpning.
  • Kulturella tjänster – de tjänster som bidrar till vår hälsa och vårt välbefinnande genom t.ex. friluftsliv, fysiska aktiviteter, sinnliga upplevelser, inspiration och sociala mötesplatser.
  • Stödjande tjänster – de tjänster som är nödvändiga för produktionen av alla andra ekosystemtjänster t.ex. biologisk mångfald, jordbildning.


Bild som förklarar ekosystemtjänster

Planeringsinriktning och rekommendationer för natur, friluftsliv och ekosystemtjänster

För natur, friluftsliv och ekosystemtjänster har ekologiska och sociala mål samt övergripande strategier tagits fram som finns under utvecklingsinriktning för natur, friluftsliv och ekosystemtjänster. Öppnas i nytt fönster. Här i hänsynskapitlet har målen brutits ned till planeringsinriktningar och rekommendationer. Vissa av planeringsinriktningar kommer från den gemensamma översiktsplanen för FalunBorlänge.

Se även specifika rekommendationer under respektive områdesrekommendation Öppnas i nytt fönster..

Planeringsinriktning kulturella ekosystemtjänster

  • Rekreation och friluftsliv ska vara prioriterad markanvändning vid Runns stränder
  • Bevara, utveckla och skapa nya förutsättningar för att tillgängliggöra Runn och dess stränder för allmänheten
  • Kommunerna ska samarbeta om lokalisering av anläggningar för kultur- och friluftsliv så att FalunBorlänge tillsammans kan erbjuda ett brett och kvalitetsmässigt starkt utbud.
  • Förskolor och grundskolor ska ha tillgång till parker samt andra grön- och vattenområden för utomhuspedagogik och naturpedagogik. Det finns riktvärden för avståndet till skolnatur. Avstånd motsvarande mycket god tillgång ska eftersträvas och god tillgång ska ses som ett minimikrav.

    Riktvärden för tillgång till skolnatur

    Typ av målgrupp

    Närhet till skolnatur utan barriärer
    (inom x meter)

    Förskolor
    Barn 0-6 år

    100 m är mycket god tillgång.
    300 m är god tillgång.
    Inga fysiska barriärer, exempelvis korsa trafikleder
    eller vatten- och terrängbarriärer.

    Grundskolor
    Barn och unga
    6-15 år

    300 m är mycket god tillgång.
    1 km är god tillgång.
    Inga fysiska barriärer, exempelvis korsa trafikleder
    eller vatten- och terrängbarriärer.

    Gymnasieskolor
    Unga 15-18 år

    300 m är mycket god tillgång.
    1 km är god tillgång.
    För gymnasieskolor kan längre avstånd accepteras om det finns lämpliga och säkra kommunikationer.

  • Landsbygden ska ha god tillgång och tillgänglighet till park- grön- och naturområden samt strand- och vattenområden med stor variation där människor kan mötas och umgås.
  • Grönområdena ska bidra till social sammanhållning och integration samt vara trygga och identitetsskapande. Vid utveckling och förvaltning av områden ska man tänka på att de ska vara attraktiva, innehållsrika och tillgängliga. I Falu kommuns tätorter ska riktvärdena för tillgång till park, grön- och naturområden följas. Riktvärdena hittar du här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
  • Bevara och utveckla grön infrastruktur, stråk och kilar av grön- och vattenområden som är viktiga för rekreation och friluftsliv. Anlägg vid behov nya grönområde så att platser och områden knyts samman.
  • Parkers och naturområdens kulturella och sociala värde samt betydelse för folkhälsan ska konsekvensbedömas innan beslut tas om förändrad markanvändning.

Planeringsinriktning stödjande ekosystemtjänster

  • Bevara och utveckla grön- och vattenområden som är särskilt viktiga för den biologiska mångfalden. Bevara viktiga områden genom att skydda dem som naturreservat eller genom samarbeten och avtal med markägare för att påverka skötsel eller möjligheten att utveckla naturvärden och friluftsliv.
  • För att utveckla den biologiska mångfalden är även nyskapande av naturmiljöer av stor betydelse.
  • Gamla träd (100 år och äldre) är viktiga för hotade arter samt är även karaktärsskapande för planområdet. Bevarande av dessa träd bör prioriteras.
  • Bevara och utveckla grön infrastruktur, stråk och kilar av grön- och vattenområden som är viktiga för den biologiska mångfalden för att möjliggöra att arter sprider sig och populationer inte ska bli isolerade från varandra.
  • Flera värdefulla naturtyper, till exempel strandängar och naturskog, förekommer i spridda mindre ytor. Helhetsvärdet av dessa miljöer bör värnas i planeringsprocesser

Planeringsinriktning försörjande ekosystemtjänster

  • Markens långsiktiga produktionsförmåga för jord- och skogsbruk ska inte påverkas negativt till följd av ändrad markanvändning eller andra förändringar av den byggda eller anlagda miljön. För hantering av jordbruksmark se mer i avsnittet Jordbruksmark Öppnas i nytt fönster..
  • Viktiga vattenförekomster för dricksvatten ska inte ianspråktas eller utsättas för sådana förändringar att deras långsiktiga förmåga att producera dricksvatten påverkas negativt. Se mer i avsnittet Luft och vatten Öppnas i nytt fönster..

Planeringsinriktning reglerande ekosystemtjänster

  • Bevara, utveckla och anlägg områden som bidrar med luftrening eller bullerdämpning och visuell avskärmning mot bullrande områden där det behövs för att åstadkomma en god boendemiljö eller bättre rekreationsmöjligheter. Särskilt vid större vägar eller störande verksamheter.
  • Bevara, utveckla och anlägg områden som bidrar med vattenrening, infiltrering, flödesutjämning och erosionsskydd där det behövs för att minska risken för skador på människor, byggnader markområden eller för att möjliggöra ny markanvändning.
  • Bevara, utveckla och anlägg områden som bidrar med klimatreglering och motverkar bildandet av värmeöar på platser och i områden som annars riskerar att bestå av stor andel hårdgjorda ytor.
Sidan uppdaterad 2026-02-09