Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

AIK:s organisation

Arbetscenter

Särskilda arbeten inom kommunen för arbetsträning och rehabilitering.

Läs mer om Arbetscenter här

Ansvarig på arbetscenter

Niklas Wolff, enhetschef
E-post: niklas.wolff@falun.se

Arbetsmarknadsenheten

Arbetsmarknadsinsatser för personer som är långtidsarbetslösa, långtidssjukskrivna eller av andra anledningar inte lyckats komma ut på arbetsmarknaden, samordnar sommarjobb och anordnar sommarskola. Arbetsmarknadsenheten även för kommunens aktivitetsansvar, KAA.

Läs mer om kommunens arbetsmarknadsinsatser här

Ansvarig på arbetsmarknadsenheten

Pia Larshans-Bodare, enhetschef
E-post: pia.larshans.bodare@falun.se

Integrationsenheten

Flyktingmottagande för nyanlända med uppehållstillstånd, boende för ensamkommande flyktingbarn, mångfaldsarbete, samordning integrationsfrågor.

Läs mer om integration och flyktingmottagande här

Ansvarig på integrationsenheten

Mats Berglund, enhetschef
E-post: mats.berglund@falun.se

Vuxenutbildningen i Falun

Vuxenutbildningen i Falun är gymnasial vuxenutbildning, grundläggande vuxenutbildning, SFI och särskild utbildning för vuxna.

Läs mer om Vuxenutbildningen här

Ansvarig på vuxenutbildningen

Sofie Viklund, Enhetschef
E-post: sofie.viklund@falun.se

Ansvarig på Grundläggande vuxenutbildningen och Särskild utbildning för vuxna

Anna Lofors, Rektor
E-post: anna.lofors@falun.se

Ansvarig på auktoriserade utbildningar 

Annika Paulsson, Rektor
E-post: annika.paulsson@falun.se

Ansvarig på Vägledningscentrum

Karin Stål, Rektor
E-post: karin.stal@falun.se

 

Sidan uppdaterad 2019-10-31