Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Mikael Pettersson

Mikael Pettersson

Partitillhörighet
Sverigedemokraterna
Epost
mikael.pettersson@falun.se
Mobil (priv)
073-2018605
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2017-06-16 - 2018-05-17]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2018-12-04 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2018-12-04 - 2019-06-04]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2016-01-01 - 2019-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)
    [2015-02-12 - 2018-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2016-08-26 - 2018-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02