Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Veronica Zetterberg

Veronica Zetterberg

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
veronica.zetterberg@falun.se
Tele (arb)
023-28030
Mobil (arb)
070-5454619
Mobil (priv)
070-5454619
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ledamot)
    [2019-05-28 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-05-21 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2018-05-21 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ordförande)
    [2018-11-13 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2018-11-13 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (2:e vice ordförande)
    [2018-05-04 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2018-05-04 - 2018-11-12]
  • Dalarna Holding AB (styrelsesuppleant)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Förvaltningsbolaget Högskolefastigheten Lugnet KB (suppleant)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ersättare)
    [2018-05-04 - 2018-12-31]
  • Lugnet i Falun AB (ersättare)
    [2013-09-26 - 2014-12-31]
  • Lugnet i Falun AB (styrelsesuppleant)
    [2015-01-01 - 2015-05-07]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Oppositionsråd
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-27]
  • Tillväxtrådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02