Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Maj Ardesjö

Maj Ardesjö

Partitillhörighet
Miljöpartiet
Epost
maj.ardesjo@falun.se
Mobil (priv)
070-3051595
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-09 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Landsbygdsråd (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2015-11-26]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2015-11-26 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2017-01-31 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2015-10-06 - 2016-01-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (vice ordförande)
    [2016-01-01 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Faluns Integrationsråd (representant för majoriteten)
    [2014-12-02 - 2017-01-31]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2015-10-06]
  • Landsbygdsråd (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Parlamentarisk ledningsgrupp (ledamot)
    [2017-03-09 - 2018-12-31]
  • Parlamentarisk ledningsgrupp (ledamot)
    [2017-03-09 - 2018-12-31]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2015-03-12 - 2018-12-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (suppleant)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2014-11-27 - 2018-12-01]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02