Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Patrik Liljeglöd

Patrik Liljeglöd

Partitillhörighet
Vänsterpartiet
Epost
patrik.liljeglod@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-20 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-03-13]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-03-13 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-02-14 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens allmänna utskott (ledamot)
    [2014-03-04 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-01-01 - 2012-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-11-27 - 2013-11-26]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2016-05-12 - 2016-11-25]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2016-11-25 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2016-09-08]
  • Visit Falun Borlänge AB (ombud)
    [2011-01-01 - 2012-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2014-12-15 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02