Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Carl Ström

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
carl.strom@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Coompanion Kooperativ Utveckling Dalarna (kommunstyrelsens representant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2017-12-15 - 2018-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02