Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Agneta Ängsås

Agneta Ängsås

Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
agneta.angsas@falun.se
Tele (bost)
0246-250 56
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2006-11-10 - 2010-11-04]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2006-11-21 - 2010-11-11]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • AB Dalatrafik (ombud)
    [2007-01-01 - 2007-12-31]
  • AB Dalatrafik (ombud)
    [2009-01-01 - 2009-12-31]
  • AB Dalatrafik (ombud)
    [2010-01-01 - 2010-12-31]
  • AB Dalatrafik (ombud-ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-01]
  • Falu Energi och Vatten AB (styrelsesuppleant)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2007-01-01 - 2007-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2009-01-01 - 2009-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2010-01-01 - 2010-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2011-01-01 - 2012-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2012-11-27 - 2013-11-26]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-01]
  • Folkhälsorådet (ledamot)
    [2007-06-05 - 2010-12-31]
  • Kommunstyrelsens fastighetsutskott (2:e vice ordförande)
    [2013-06-04 - 2014-11-18]
  • Kommunstyrelsens fastighetsutskott (ledamot)
    [2013-06-04 - 2014-11-18]
  • Krisledningsnämnd (ledamot)
    [2006-11-21 - 2010-11-11]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02