Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Anna Strindberg Lennhed

Anna Strindberg Lennhed

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
anna.strindberg@falun.se
Mobil (priv)
023-87676
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (2:e vice ordförande)
    [2018-11-09 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-05-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (1:e vice ordförande)
    [2014-10-14 - 2017-03-31]
  • Kommunfullmäktige (ordförande)
    [2017-04-01 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2015-09-10]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2015-05-12]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2015-03-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Arkivcentrum Dalarna (ledamot)
    [2015-10-06 - 2016-12-31]
  • Arkivcentrum Dalarna (ledamot)
    [2018-01-01 - 2018-12-31]
  • Arkivcentrum Dalarna (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-10-06 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Föreningen Falu Minnesfond (styrelseledamot)
    [2015-12-15 - 2016-12-31]
  • Föreningen Falu Minnesfond (styrelseledamot)
    [2016-12-08 - 2018-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ersättare)
    [2011-10-13 - 2014-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2014-11-27 - 2018-12-01]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2015-10-06 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • (ersättare)
    [2014-11-18 - 2015-10-06]
Sidan uppdaterad 2020-01-02