Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Dietmar Gleich

Dietmar Gleich

Partitillhörighet
Liberalerna
Epost
dietmar.gleich@falun.se
Tele (bost)
023-10976
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2014-12-05]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-12-05 - 2018-10-14]
  • Falu Energi och Vatten AB (styrelsesuppleant)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Falu Energi och Vatten AB (styrelseledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-01-01 - 2012-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-11-27 - 2013-11-26]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (2:e vice ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
Sidan uppdaterad 2020-01-02