Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Camilla Andersson Sparring

Camilla Andersson Sparring

Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
camilla.sparring@falun.se
Mobil (arb)
070-4064445
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Folkhälsoinstitutet aktionsgrupp (kommunrepresentant)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Hemvärnets förtroendemän (förtroendeman)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2017-02-13 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Hemvärnets förtroendemän (förtroendeman)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Kommunala Handikapprådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2017-01-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (ledamot)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Tillväxtrådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ersättare)
    [2013-02-14 - 2014-01-01]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ledamot)
    [2014-01-01 - 2014-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
  • (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02