Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Lena Johnsson

Lena Johnsson

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
lena.johnsson@falun.se
Tele (arb)
023-49 27 88
Tele (bost)
023-348 33
Mobil (arb)
070-304 46 67
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Coompanion Kooperativ Utveckling Dalarna (ersättare)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ersättare)
    [2019-05-28 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-03-07]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-04-04 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Falu föreläsningsförening (ersättare)
    [2000-01-12 - 2000-12-31]
  • Falu föreläsningsförening (ersättare)
    [2001-01-12 - 2001-12-31]
  • Falu föreläsningsförening (ersättare)
    [2002-01-12 - 2002-12-31]
  • Falu P AB (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Kommunala Pensionärsrådet (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-02]
  • Kommunstyrelsens fastighetsutskott (ledamot)
    [2010-11-16 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ersättare)
    [2000-02-03 - 2002-12-31]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Servicenämnden (ledamot)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Servicenämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2008-05-01]
  • Servicenämnden (2:e vice ordförande)
    [2008-05-01 - 2010-06-30]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-11]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (suppleant)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-11]
Sidan uppdaterad 2020-01-02