Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Jonas Lennerthson

Jonas Lennerthson

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
jonas.lennerthson@falun.se
Tele (arb)
023-82251
Mobil (priv)
073-8568778
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-20 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (2:e vice ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (2:e vice ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (2:e vice ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Dalarna Holding AB (styrelsesuppleant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Falun Borlänge Regionen AB (suppleant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Gemensam nämnd för upphandlingssamverkan (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Internationellt råd (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Lön-och pensionsnämnd (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Oppositionsråd
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Stiftelsen Teknikdalen (suppleant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (2:e vice ordförande)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [1998-11-01 - 2002-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (2:e vice ordförande)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (2:e vice ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (2:e vice ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant)
    [2011-01-01 - 2012-12-31]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Dala Sports Academy (ledamot)
    [2011-09-27 - 2014-12-02]
  • Dala Sports Academy (ordinarie)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Falu P AB (ersättare)
    [2011-03-01 - 2015-03-31]
  • Falu P AB (styrelsesuppleant)
    [2013-03-01 - 2015-03-01]
  • Falu P AB (styrelsesuppleant)
    [2013-03-01 - 2015-03-01]
  • Falu P AB (styrelsesuppleant)
    [2015-12-15 - 2016-12-31]
  • Falu P AB (styrelsesuppleant)
    [2016-12-08 - 2018-12-31]
  • Fritidsstyrelsen (ersättare)
    [2003-01-01 - 2004-12-31]
  • Gemensam nämnd för upphandlingssamverkan (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2015-09-11]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ordförande)
    [2015-09-11 - 2018-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ersättare)
    [2005-01-01 - 2006-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ersättare)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Lön-och pensionsnämnd (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Namnkommittén (ersättare)
    [2015-02-09 - 2018-12-31]
  • Oppositionsråd
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Skolnämnden (ersättare)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Stiftelsen Dalarnas idrottsmuseum Lugnet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Styrgrupp Rececentrum (1:e vice ordförande)
    [2013-03-05 - 2014-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ordförande)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Valberedningen (2:e vice ordförande)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02