Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Jan E Fors

Jan E Fors

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
jan.e.fors@falun.se
 

FALUN 2014-12-11 Jan E Fors M Falun politiker politik förtroendevalda_FOTO_ ULF PALM _ Mandatperioden 2014-2018.jpgFALUN 2014-12-11 Jan E Fors M Falun politiker politik förtroendevalda_FOTO_ ULF PALM _ Mandatperioden 2014-2018.jpg

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Coompanion Kooperativ Utveckling Dalarna (partirepresentant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Internationellt råd (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2019-11-21 - 2022-12-31]
  • Styrgrupp för handelns utveckling i Falu kommun (ledamot)
    [2018-12-20 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (2:e vice ordförande)
    [2018-05-21 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-05-21 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-08 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (2:e vice ordförande)
    [2018-05-21 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-05-21 - 2018-11-01]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-12-31]
  • Coompanion Kooperativ Utveckling Dalarna (kommunrepresentant vid föreningsstämman-ersättare)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Falu Nyföretagarcentrum (ersättare)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Falu Stadshus AB (styrelseledamot)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Falun Borlänge Regionen AB (suppleant)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Intresseföreningen för Dalabanan (ersättare)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Oppositionsråd
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Partnerskap kring bergslagsbanan (ersättare)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
  • VisitFalun AB (ledamot)
    [1999-01-01 - 1999-12-31]
  • VisitFalun AB (ledamot)
    [2000-01-01 - 2000-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02