Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Thomas Nilsson

Thomas Nilsson

Partitillhörighet
Vänsterpartiet
Epost
thomas.nilsson@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2015-01-01 - 2016-09-29]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2016-09-29 - 2018-10-14]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02