Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Höstbild över torg och rådhus

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen leder och samordnar hela den kommunala tjänste­manna­förvaltningen. Övriga kommunala nämnder samt de kommunala bolagen fattar sina beslut självständigt, men kommunstyrelsen har uppsikt över deras verksam­het. Kommunstyrelsen har ett särskilt ansvar för kommunens ekonomi. Kommun­styrelsen har 15 ledamöter och 15 ersättare.

Möten

Se alla kommunstyrelsens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från kommunstyrelsens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Sven-Olof Ytterholm

Sven-Olof Ytterholm

Partitillhörighet
Falupartiet
Mobil (priv)
070-5701425
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Lön-och pensionsnämnd (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Nyföretagarcentrum (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Regionala Arbetsmarknadsrådet (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [1998-11-01 - 1999-07-19]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [1999-07-19 - 2002-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2002-11-01 - 2005-09-05]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2005-09-05 - 2006-10-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [1998-11-16 - 2002-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2017-09-15 - 2018-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2017-10-23 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2018-12-04 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2017-10-20 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2018-11-13 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2015-10-06 - 2017-10-16]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • AB Dalatrafik
    [1999-01-01 - 1999-12-31]
  • AB Dalatrafik
    [2000-01-01 - 2000-12-31]
  • AB Dalatrafik
    [2001-01-01 - 2001-12-31]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant-ersättare)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2014-11-07 - 2018-12-31]
  • Falu nyföretagarcentrum (ledamot)
    [2001-08-21 - 2001-12-31]
  • Falu nyföretagarcentrum (ledamot)
    [2002-08-21 - 2002-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [1999-04-02 - 2000-04-01]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2000-04-02 - 2001-04-01]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2001-04-02 - 2002-04-01]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Falun Digital Park AB (ombud-ersättare)
    [2000-01-01 - 2000-12-31]
  • Falun Digital Park AB (ombud-ersättare)
    [2001-01-01 - 2001-12-31]
  • Framtidsberedningen (ersättare)
    [1998-11-16 - 2002-11-07]
  • Kommunrevisionen (revisor)
    [2014-10-01 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsens samhällsutskott (ledamot)
    [1998-11-16 - 2002-11-07]
  • Landsbygdsgruppen (ledamot)
    [2001-01-01 - 2001-12-31]
  • Lugnet i Falun AB (revisor)
    [2014-10-01 - 2015-03-31]
  • Lön-och pensionsnämnd (ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Styrgrupp för landsbygdspolitiskt handlingsprogram (ledamot)
    [1999-01-01 - 1999-12-31]
  • Styrgrupp för landsbygdspolitiskt handlingsprogram (ledamot)
    [2000-01-01 - 2000-12-31]
  • Svenska kommunförbundets länsavdelning (ersättare)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [1998-11-05 - 2002-11-07]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [1999-01-01 - 1999-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2000-01-01 - 2000-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2001-01-01 - 2001-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
Sidan uppdaterad 2020-01-02