Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Serviceutskottet, KSS

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum 2019

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Åsa Nilser

Åsa Nilser

Partitillhörighet
Liberalerna
Epost
asa.nilser@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (1:e vice ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • FINSAM-Falun (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ersättare)
    [2019-05-28 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-04-30]
  • Kommunfullmäktige (2:e vice ordförande)
    [2014-05-01 - 2014-11-06]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (1:e vice ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2012-02-09 - 2014-11-27]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]
  • Fritidsstyrelsen (ersättare)
    [2004-05-13 - 2004-12-31]
  • Intresseföreningen för Dalabanan (kommunrepresentant vid föreningsstämman-ersättare)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Kultur- och fritidsnämnden (2:e vice ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Miljönämnden (ersättare)
    [2005-02-10 - 2006-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ersättare)
    [2013-04-09 - 2014-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-27]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2015-03-12 - 2018-12-31]
  • Skolnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Skolnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2013-04-22]
  • Västra Falun fastighets AB (vice ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
Sidan uppdaterad 2019-08-08