Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Serviceutskottet, KSS

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum 2019

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Camilla Andersson Sparring

Camilla Andersson Sparring

Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
camilla.sparring@falun.se
Mobil (arb)
070-4064445
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Folkhälsoinstitutet aktionsgrupp (kommunrepresentant)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Hemvärnets förtroendemän (förtroendeman)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2017-02-13 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Hemvärnets förtroendemän (förtroendeman)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Kommunala Handikapprådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2017-01-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (ledamot)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Tillväxtrådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ersättare)
    [2013-02-14 - 2014-01-01]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ledamot)
    [2014-01-01 - 2014-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
  • (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-12-31]
Sidan uppdaterad 2019-08-08