Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Utvecklingsutskottet, KSU

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Mats Dahlberg

Mats Dahlberg

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
mats.dahlberg@falun.se
Mobil (arb)
070-746 58 29
 

Uppdrag

  • Kommunalråd
    [2019-06-18 - 2022-11-08]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (1:e vice ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (1:e vice ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (1:e vice ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ordförande)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Gemensam nämnd för upphandlingssamverkan (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (1:e vice ordförande)
    [2019-06-18 - 2020-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunalråd
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (1:e vice ordförande)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (1:e vice ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (1:e vice ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ordförande)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • AB Dalaflyget (styrelsesuppleant)
    [2015-12-15 - 2018-12-31]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2015-02-12 - 2017-09-14]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ledamot)
    [2017-09-14 - 2018-12-31]
  • Dala Sports Academy (partirepresentant)
    [2019-01-01 - 2019-01-01]
  • Falu Energi och Vatten AB (ersättare)
    [2013-09-26 - 2014-12-31]
  • Falu Energi och Vatten AB (suppleant)
    [2015-05-07 - 2018-12-31]
  • Falu P AB (ombud-ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu P AB (ersättare)
    [2015-12-31 - 2016-12-31]
  • Falu P AB (ersättare)
    [2018-01-01 - 2018-12-31]
  • Gemensam nämnd för upphandlingssamverkan (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Lugnet i Falun AB (vice ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Valberedningen (1:e vice ordförande)
    [2018-11-09 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02