Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Utvecklingsutskottet, KSU

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Maj Ardesjö

Maj Ardesjö

Partitillhörighet
Miljöpartiet
Epost
maj.ardesjo@falun.se
Mobil (priv)
070-3051595
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-09 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Landsbygdsråd (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2015-11-26]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2015-11-26 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2017-01-31 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2015-10-06 - 2016-01-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (vice ordförande)
    [2016-01-01 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Faluns Integrationsråd (representant för majoriteten)
    [2014-12-02 - 2017-01-31]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2015-10-06]
  • Landsbygdsråd (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Parlamentarisk ledningsgrupp (ledamot)
    [2017-03-09 - 2018-12-31]
  • Parlamentarisk ledningsgrupp (ledamot)
    [2017-03-09 - 2018-12-31]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2015-03-12 - 2018-12-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (suppleant)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2014-11-27 - 2018-12-01]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02