Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Utvecklingsutskottet, KSU

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Carl Ström

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
carl.strom@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Coompanion Kooperativ Utveckling Dalarna (kommunstyrelsens representant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2019-06-18 - 2022-11-08]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Falu Stadshus AB (ombud)
    [2019-01-01 - 2019-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2017-12-15 - 2018-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]
Sidan uppdaterad 2020-01-02