Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Utvecklingsutskottet, KSU

Den stora mängden ärenden i kommunstyrelsen gör det nödvändigt att dela upp arbetet. Mycket av tjänstemännens föredragningar och politikernas diskussioner sker i utskott, för att kunna förkorta hanteringen när kommunstyrelsen ska ta beslut.

Det finns fyra utskott;

  • Utvecklingsutskottet, KSU 
  • Serviceutskottet, KSS
  • Ledningsutskottet, KSL
  • Förhandlingsutskottet, KFU

Utskottets mötesdatum

Se utskottets kommande möten under Möteskalendernlänk till annan webbplats. Dessa möten är dock inte öppna för allmänheten.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från utskottets sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Katarina Gustavsson

Katarina Gustavsson

Partitillhörighet
Kristdemokraterna
Epost
katarina.gustavsson@falun.se
Mobil (arb)
073-970 57 79
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-11-08]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2019-06-05 - 2022-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ersättare)
    [2019-05-28 - 2022-12-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ledamot)
    [2019-05-28 - 2022-12-31]
  • Styrgrupp för handelns utveckling i Falu kommun (ledamot)
    [2018-12-20 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2012-12-27 - 2014-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2016-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2016-11-01 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ledamot)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Barn- och utbildningsutskott (ersättare)
    [2014-07-31 - 2014-11-06]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-01-01 - 2012-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2012-11-27 - 2013-11-26]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Faluns Integrationsråd (representant för oppositionen)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Hemvärnets förtroendemän (förtroendeman)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Kopparstaden AB (ersättare)
    [2007-04-01 - 2010-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (1:e vice ordförande)
    [2019-01-02 - 2019-05-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2012-11-22 - 2014-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2019-05-31]
  • Räddningstjänsten Dala Mitt (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-27]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ersättare)
    [2013-09-29 - 2014-12-31]
  • Räddningstjänstförbundet Dala Mitt (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (suppleant)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Val- och demokratinämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]
  • Visit Falun Borlänge AB (ombud)
    [2012-01-01 - 2012-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2007-01-30 - 2007-12-31]
  • VisitFalun AB (ersättare)
    [2009-01-01 - 2009-12-31]
  • (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
Sidan uppdaterad 2020-01-02