Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Två barn som går på stan

Barn- och utbildningsnämnd

Mötesdatum

Se barn- och utbildningsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Svante Parsjö Tegnér

Svante Parsjö Tegnér

Partitillhörighet
Liberalerna
Epost
svante.parsjotegner@falun.se
Mobil (arb)
070-302 62 88
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2019-04-11 - 2022-11-09]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-12-28 - 2014-05-11]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-05-12 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (2:e vice ordförande)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (ersättare)
    [2018-11-28 - 2019-06-04]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant-ersättare)
    [2006-01-01 - 2006-12-31]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant-ersättare)
    [2007-01-01 - 2007-12-31]
  • AB Dalatrafik (partirepresentant-ersättare)
    [2010-01-01 - 2010-12-31]
  • Falu Stadshus AB (styrelsesuppleant)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Kommunstyrelsens fastighetsutskott (ersättare)
    [2012-12-13 - 2014-11-18]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-12-31]
  • Krisledningsnämnd (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Lugnet i Falun AB (ersättare)
    [2015-01-01 - 2016-12-09]
  • Lön-och pensionsnämnd (ersättare)
    [2016-02-11 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2016-04-14 - 2018-12-31]
  • Parlamentarisk ledningsgrupp (ledamot)
    [2017-03-09 - 2018-12-31]
  • Regionala Arbetsmarknadsrådet (ersättare)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Stiftelsen Falu Stads Besparingsfond (ledamot)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ersättare)
    [2005-09-08 - 2006-12-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-11]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2014-11-27 - 2018-12-01]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-06-17]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-18