Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En person som åker skidor på Lugnet

Kultur- och fritidsnämnd

Kultur- och fritidsnämnden är ansvarig för kommunens kulturverksamhet som bibliotek, kulturskola, världsarv och kulturarv,  samt föreningsbidrag, naturskola, fritidsgårdar, idrottsanläggningar och motionsspår.

Kultur- och fritidsnämnden ansvarar också för att på bästa möjliga sätt uppfylla kommuninvånarnas behov av och krav på lämpliga lokaler och anläggningar för kultur- och fritidsaktiviteter.

Mötesdatum

Se kultur- och fritidsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kultur- och fritidsförvaltningen

Britt-Marie Ahlenius-Romlin

Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
britt-marie.ahlenius.romlin@falun.se
Mobil (arb)
070-3393520
 

Uppdrag

  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Gatu- och Parkstyrelsen (ersättare)
    [2004-03-03 - 2004-12-31]
  • Kommunala Handikapprådet (ledamot)
    [2007-11-22 - 2010-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Kulturfyr (företrädare för falu kommun-ersättare)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Kulturfyr (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Namnkommittén (ersättare)
    [2007-01-25 - 2010-12-31]
  • Namnkommittén (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Namnkommittén (ledamot)
    [2015-01-29 - 2018-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ersättare)
    [2005-01-01 - 2006-12-31]
  • Visit Falun Borlänge AB (ombud)
    [2011-01-01 - 2012-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud)
    [2007-01-01 - 2007-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud)
    [2009-01-01 - 2009-12-31]
  • VM-bolaget (suppleant)
    [2015-11-26 - 2016-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-18