Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En person som åker skidor på Lugnet

Kultur- och fritidsnämnd

Kultur- och fritidsnämnden är ansvarig för kommunens kulturverksamhet som bibliotek, kulturskola, världsarv och kulturarv,  samt föreningsbidrag, naturskola, fritidsgårdar, idrottsanläggningar och motionsspår.

Kultur- och fritidsnämnden ansvarar också för att på bästa möjliga sätt uppfylla kommuninvånarnas behov av och krav på lämpliga lokaler och anläggningar för kultur- och fritidsaktiviteter.

Mötesdatum

Se kultur- och fritidsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kultur- och fritidsförvaltningen

Johan Eklund

Johan Eklund

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Mobil (priv)
070-6793551
 

Uppdrag

  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Falu Energi och Vatten AB (ersättare)
    [2007-04-01 - 2011-03-31]
  • Falu Energi och Vatten AB (styrelsesuppleant)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Kopparstaden AB (ersättare)
    [2011-01-01 - 2013-04-23]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2015-09-11]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ersättare)
    [2003-01-01 - 2004-06-10]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2004-06-10 - 2006-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Namnkommittén (ledamot)
    [2005-01-20 - 2006-12-31]
  • Namnkommittén (ledamot)
    [2007-01-25 - 2010-12-31]
  • Namnkommittén (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Namnkommittén (ledamot)
    [2015-01-29 - 2018-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2020-04-06