Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En person som åker skidor på Lugnet

Kultur- och fritidsnämnd

Kultur- och fritidsnämnden är ansvarig för kommunens kulturverksamhet som bibliotek, kulturskola, världsarv och kulturarv,  samt föreningsbidrag, naturskola, fritidsgårdar, idrottsanläggningar och motionsspår.

Kultur- och fritidsnämnden ansvarar också för att på bästa möjliga sätt uppfylla kommuninvånarnas behov av och krav på lämpliga lokaler och anläggningar för kultur- och fritidsaktiviteter.

Mötesdatum

Se kultur- och fritidsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kultur- och fritidsförvaltningen

Bertil Eek

Bertil Eek

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
bertil.eek@falun.se
Tele (bost)
023-214 05
Mobil (arb)
070-664 54 50
Mobil (priv)
070-6645450
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2019-09-13 - 2022-10-14]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [1998-11-01 - 2002-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2012-03-02]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2012-03-02 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Dala Sports Academy (suppleant)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2011-01-01 - 2014-11-27]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2016-01-01 - 2019-12-31]
  • Fritidsstyrelsen (ledamot)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Fritidsstyrelsen (ledamot)
    [2003-01-01 - 2004-12-31]
  • Föreningen Faluområdets företagshälsovårdscentral (ombud)
    [1999-01-01 - 1999-12-31]
  • Föreningen Svenska skidspelen (ersättare)
    [1998-07-01 - 1999-06-30]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Namnkommittén (ersättare)
    [2015-01-29 - 2018-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ledamot)
    [2005-01-01 - 2006-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Trafik- och Fritidsnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (företrädare för falu kommuns aktier-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2020-04-06