Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En person som åker skidor på Lugnet

Kultur- och fritidsnämnd

Kultur- och fritidsnämnden är ansvarig för kommunens kulturverksamhet som bibliotek, kulturskola, världsarv och kulturarv,  samt föreningsbidrag, naturskola, fritidsgårdar, idrottsanläggningar och motionsspår.

Kultur- och fritidsnämnden ansvarar också för att på bästa möjliga sätt uppfylla kommuninvånarnas behov av och krav på lämpliga lokaler och anläggningar för kultur- och fritidsaktiviteter.

Mötesdatum

Se kultur- och fritidsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kultur- och fritidsförvaltningen

Sonia Shirwani

Partitillhörighet
Kristdemokraterna
Epost
shirwani15@hotmail.com
sonja.shirvani@falun.se
Tele (bost)
023-21511
Mobil (arb)
073-2687676
Mobil (priv)
073-2687676
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2019-10-15 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2017-03-13 - 2018-10-14]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2016-05-12 - 2018-02-08]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2018-04-04 - 2018-12-31]
  • Val- och demokratinämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2016-06-16]
  • Visit Södra Dalarna AB (ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2020-04-06