Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Bilden visar ett barn på en bro i skogen.

Miljö- och samhällsbyggnadsnämnd

Mötesdatum

Se miljönämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Mikael Pettersson

Mikael Pettersson

Partitillhörighet
Sverigedemokraterna
Epost
mikael.pettersson@falun.se
Mobil (priv)
073-2018605
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2018-11-09 - 2022-11-09]
  • Kommunstyrelsens ledningsutskott (insynsplats)
    [2018-11-28 - 2022-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2016-01-01 - 2019-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)
    [2015-02-12 - 2018-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2016-08-26 - 2018-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2017-06-16 - 2018-05-17]
  • Kommunstyrelsens serviceutskott (insynsplats)
    [2014-11-18 - 2018-11-01]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2018-11-16