Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Barn på en bro i skogen.

Miljö- och samhällsbyggnadsnämnd

Mötesdatum

Se miljönämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Jenny Drugge

Jenny Drugge

Ersättare
Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
jenny.drugge@falun.se
Mobil (priv)
070-560 57 79
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2016-12-09 - 2018-12-31]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ersättare)
    [2017-01-31 - 2018-12-31]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ledamot)
    [2017-01-31 - 2018-12-31]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ordförande)
    [2018-09-20 - 2018-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kopparstaden AB (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ersättare)
    [2010-10-07 - 2010-12-31]
  • Landsbygdsgruppen (särskild sakkunnig)
    [2009-09-01 - 2010-12-31]
  • Miljörådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2015-03-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ersättare)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2018-08-10