Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Ett nybyggt hus i Falun

Myndighetsnämnd för bygg- och miljöfrågor

Mötesdatum

Se nämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Åke Henriksson

Partitillhörighet
Centerpartiet
Epost
ake.henriksson@falun.se
Mobil (priv)
070-3662244
 

Uppdrag

  • Förvaltningsbolaget Högskolefastigheten Lugnet KB (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ersättare)
    [2019-01-02 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Byggnadsnämnden (ersättare)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Byggnadsnämnden (ledamot)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Byggnadsnämnden (ersättare)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Byggnadsnämnden (2:e vice ordförande)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2006-05-11 - 2006-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2011-01-01 - 2014-11-27]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]
  • Landsbygdsgruppen (särskild sakkunnig)
    [2007-08-28 - 2009-09-01]
  • Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-18