Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En vårdare och en äldre kvinna sitter vid ett bord

Omvårdnadsnämnd

Omvårdnadsnämnden svarar för att äldre och funktionshindrade får det stöd och den service som de behöver. Nämnden ska leda och utveckla äldreomsorgen och den kommunala hälso- och sjukvården.

Mötesdatum

Se omvårdnadsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Omvårdnadsförvaltningen

Claes Mankler

Claes Mankler

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
claes.mankler@falun.se
fam.mankler@telia.se
Tele (bost)
023-510 23
Mobil (arb)
070-665 45 19
Mobil (priv)
070-665 45 19
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2018-11-21 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (suppleant)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2016-01-01]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2002-11-07 - 2006-11-09]
  • Kommunstyrelsens allmänna utskott (ledamot)
    [2002-11-19 - 2006-11-09]
  • Bjursås Sparbank (huvudman)
    [2012-04-12 - 2015-02-12]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2011-01-01 - 2014-11-27]
  • Faluns lokala brottsförebyggande råd (vice ordförande)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Faluns lokala brottsförebyggande råd (ordförande)
    [2011-01-01 - 2010-11-30]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Socialnämnden (1:e vice ordförande)
    [2012-04-01 - 2014-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ledamot)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (suppleant)
    [2015-02-12 - 2018-12-31]
  • Styrgruppen för Mångfald Dalarna (ledamot)
    [2004-01-01 - 2006-12-31]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2002-11-07 - 2006-11-09]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-26