Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En vårdare och en äldre kvinna sitter vid ett bord

Omvårdnadsnämnd

Omvårdnadsnämnden svarar för att äldre och funktionshindrade får det stöd och den service som de behöver. Nämnden ska leda och utveckla äldreomsorgen och den kommunala hälso- och sjukvården.

Mötesdatum

Se omvårdnadsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Omvårdnadsförvaltningen

Barbro Ödlund

Barbro Ödlund

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
barbro.odlund@falun.se
Tele (arb)
023-82556
Mobil (arb)
070-304 43 90
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-20 - 2022-12-31]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ersättare)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (2:e vice ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [1998-11-01 - 2002-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2009-09-10]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2002-11-07 - 2006-11-09]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2006-11-10 - 2009-09-01]
  • Kommunstyrelsens allmänna utskott (1:e vice ordförande)
    [2002-11-19 - 2006-11-09]
  • Kommunstyrelsens allmänna utskott (2:e vice ordförande)
    [2006-11-21 - 2008-08-31]
  • Falu Industrihus (vice ordförande)
    [2003-04-02 - 2004-04-01]
  • Falu Industrihus (styrelsesuppleant)
    [2007-04-01 - 2011-03-31]
  • Falu Kommuns Förvaltning AB (ersättare)
    [2007-04-01 - 2009-09-10]
  • Falu Organisation AB (styrelsesuppleant)
    [2007-04-01 - 2011-03-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2003-01-28 - 2006-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2007-04-01 - 2009-09-10]
  • Falun Future Tech (styrelsesuppleant)
    [2007-04-01 - 2011-03-31]
  • Gemensam hjälpmedelsnämnd i Dalarna (ersättare)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Kommunala Pensionärsrådet (ledamot)
    [2005-04-05 - 2006-12-31]
  • Kommunala Pensionärsrådet (ersättare)
    [2007-01-01 - 2009-09-01]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsdelegation (vice ordförande)
    [2003-01-01 - 2010-11-16]
  • Kommunstyrelsens förhandlingsdelegation (ledamot)
    [2006-11-21 - 2010-11-11]
  • Kopparstaden AB (suppleant)
    [2017-03-10 - 2018-12-31]
  • Kostråd/ Kostforum (kommunstyrelsens representant)
    [2003-01-01 - 2012-01-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ersättare)
    [2015-11-26 - 2016-05-13]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2016-05-13 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (2:e vice ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Servicenämnden (2:e vice ordförande)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Servicenämnden (ledamot)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Valberedningen (1:e vice ordförande)
    [2002-11-07 - 2006-11-09]
  • Valberedningen (ledamot)
    [2006-11-10 - 2009-09-10]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2003-01-28 - 2006-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-09-20