Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En vårdare och en äldre kvinna sitter vid ett bord

Omvårdnadsnämnd

Omvårdnadsnämnden svarar för att äldre och funktionshindrade får det stöd och den service som de behöver. Nämnden ska leda och utveckla äldreomsorgen och den kommunala hälso- och sjukvården.

Mötesdatum

Se omvårdnadsnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Omvårdnadsförvaltningen

Vanja Ottevall

Vanja Ottevall

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
vanja.ottewall@falun.se
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-19 - 2022-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [1998-11-01 - 1999-07-19]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2014-01-15]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-01-15 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Dalarnas Hjälpmedelsnämnd (ersättare)
    [2016-03-10 - 2019-03-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2002-12-12 - 2004-09-09]
  • Kommunala Handikapprådet (ersättare)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2015-05-07 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ersättare)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (ledamot)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Omvårdnadsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Skolnämnden (ledamot)
    [1999-01-01 - 1999-06-17]
  • Skolnämnden (vice ordförande)
    [1999-01-01 - 1999-06-17]
  • Skolnämnden (ersättare)
    [2001-04-01 - 2002-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-26