Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Bilden visar två personer som håller om varann.

Socialnämnd

Socialnämnden är en politiskt vald styrelse som har det yttersta ansvaret för att leda, planlägga, samordna och utveckla socialtjänsten i kommunen. Socialnämnden har inrättat ett socialt utskott med fem ordinarie ledamöter och fem ersättare för behandling och beslut i enskilda ärenden samt bidragsärenden.

Mötesdatum

Se socialnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Socialförvaltningen

Christina Knutsson

Christina Knutsson

Partitillhörighet
Socialdemokraterna
Epost
christina.knutsson@falun.se
Mobil (arb)
023-823 10
 

Uppdrag

  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2018-11-20 - 2022-12-31]
  • ATL-nämnden (ersättare)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2016-01-01 - 2019-12-31]
  • Gemensam språktolksnämnd i Dalarna (ersättare)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]
  • Socialnämnden (2:e vice ordförande)
    [2019-01-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2002-11-01 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • ATL-nämnden (vice ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Falu Energi och Vatten AB (suppleant)
    [2018-05-21 - 2018-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2011-01-01 - 2014-11-27]
  • Falu Tingsrätt (nämndeman)
    [2014-11-27 - 2015-12-31]
  • FINSAM-Falun (ersättare)
    [2012-04-01 - 2015-03-31]
  • Gemensam nämnd för alkoholhandläggning (ordförande)
    [2013-12-12 - 2014-12-31]
  • Gemensam språktolksnämnd i Dalarna (ledamot)
    [2015-05-07 - 2018-12-31]
  • Linderdahlska stiftelsen (ersättare)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Samverkansberedningen kommun-landsting
    [2014-12-02 - 2018-12-31]
  • Socialnämnden (ersättare)
    [2003-01-01 - 2006-12-31]
  • Socialnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Socialnämnden (1:e vice ordförande)
    [2011-01-01 - 2012-03-31]
  • Socialnämnden (ordförande)
    [2012-04-01 - 2014-12-31]
  • Socialnämnden (ordförande)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Styrgrupp för kostprojektet (ledamot)
    [2012-04-01 - 2012-12-31]

Kontakt

Du hittar uppgifter till nämndens sekreterare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-03-18