Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En pappa med ett barn på axlarna

Valnämnd

Valnämnden har huvudansvaret för kommunens arbete med val och folkomröstningar.

Mötesdatum

Se valnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kommunstyrelseförvaltningen

Håkan Hammar

Håkan Hammar

Partitillhörighet
Moderaterna
Epost
hakan.hammar@falun.se
Tele (bost)
023-502 07
Mobil (priv)
070-3272443
 

Uppdrag

  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2019-10-28 - 2022-12-31]
  • Stiftelsen Erik Johan Ljungbergs Utbildningsfond (ombud)
    [2019-01-01 - 2022-12-01]
  • Val- och demokratinämnden (ordförande)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2010-12-28]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2010-12-28 - 2014-10-14]
  • Kommunfullmäktige (2:e vice ordförande)
    [2014-10-15 - 2018-10-14]
  • Kommunfullmäktige (ordförande)
    [2018-11-09 - 2019-05-31]
  • Kommunstyrelsen (ledamot)
    [2010-11-04 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2014-11-07 - 2018-11-07]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2010-11-16 - 2014-11-06]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (ledamot)
    [2014-11-18 - 2018-11-12]
  • Kommunstyrelsens utvecklingsutskott (2:e vice ordförande)
    [2018-03-27 - 2018-05-03]
  • AB Dalatrafik (ägarrådet-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Barn- och Utbildningsnämnden (ersättare)
    [2014-11-06 - 2015-02-12]
  • Bjursås Sparbank
    [1996-04-26 - 1999-12-31]
  • Bjursås Sparbank (huvudman)
    [1999-04-28 - 2002-12-31]
  • Bjursås Sparbank (huvudman)
    [2003-04-29 - 2007-04-30]
  • Bjursås Sparbank (huvudman)
    [2007-05-01 - 2011-04-30]
  • Bjursås Sparbank (huvudman)
    [2011-05-01 - 2015-02-12]
  • Byggnadsnämnden (ledamot)
    [2003-06-12 - 2006-12-31]
  • Byggnadsnämnden (1:e vice ordförande)
    [2010-05-01 - 2010-12-31]
  • Byggnadsnämnden (ledamot)
    [2013-09-26 - 2014-12-31]
  • Falu Elnät AB (ersättare)
    [2007-04-01 - 2011-03-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]
  • Frauenzimmer AB (styrelsesuppleant)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Gode män enligt fastighetsbildningslagen (god man)
    [2011-01-01 - 2014-12-11]
  • Kommunstyrelsens verksamhetsutskott (ersättare)
    [2014-11-18 - 2018-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ersättare)
    [2015-03-30 - 2018-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ersättare)
    [2019-06-01 - 2019-11-21]
  • Skolnämnden (ersättare)
    [2008-03-13 - 2010-12-31]
  • Skolnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2013-04-22]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ledamot)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ordförande)
    [1999-01-01 - 2002-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ordförande)
    [2002-12-12 - 2006-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (ordförande)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (vice ordförande)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Stiftelsen Erik och Anna Lax Minnesfond (vice ordförande)
    [2015-02-12 - 2018-12-31]
  • Val- och demokratinämnden (ordförande)
    [2019-01-01 - 2019-05-31]
  • Valberedningen (ersättare)
    [2014-11-27 - 2018-12-01]
  • Valnämnden (ersättare)
    [2014-01-01 - 2014-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud-ersättare)
    [2013-11-26 - 2014-12-01]

Kontakt

Du hittar uppgifter till demokrativägledare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-09-09