Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

En pappa med ett barn på axlarna

Valnämnd

Valnämnden har huvudansvaret för kommunens arbete med val och folkomröstningar.

Mötesdatum

Se valnämndens kommande möten under Möteskalendern.

Kallelser och protokoll

Se innehållsförteckningar, sammandrag och protokoll från nämndens sammanträden på sidan Kallelser och protokoll.

Stödjande förvaltning

Kommunstyrelseförvaltningen

Inger Strandmark

Partitillhörighet
Liberalerna
Epost
inger.strandmark@telia.com
 

Uppdrag

  • Val- och demokratinämnden (ledamot)
    [2019-06-01 - 2022-12-31]

Tidigare uppdrag

(fr.o.m. 1999)
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2002-11-01 - 2005-09-05]
  • Kommunfullmäktige (ledamot)
    [2005-09-05 - 2006-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2006-11-01 - 2010-10-31]
  • Kommunfullmäktige (ersättare)
    [2010-11-04 - 2010-12-09]
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
    [2002-11-07 - 2006-11-09]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2006-01-01 - 2006-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ombud-ersättare)
    [2007-01-01 - 2007-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2009-01-01 - 2009-12-31]
  • Falu Stadshus AB (ersättare)
    [2010-01-01 - 2010-12-31]
  • Faluns Integrationsråd (ledamot)
    [2007-01-25 - 2010-12-31]
  • Gode män enligt fastighetsbildningslagen (god man)
    [2011-01-01 - 2014-12-11]
  • Gode män enligt fastighetsbildningslagen (god man)
    [2014-12-11 - 2018-12-31]
  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)
    [2015-01-01 - 2018-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2007-01-01 - 2010-12-31]
  • Kultur- och ungdomsnämnden (ledamot)
    [2011-01-01 - 2014-12-31]
  • Myndighetsnämnd för miljö- och byggfrågor (ersättare)
    [2019-01-02 - 2019-05-31]
  • Namnkommittén (ersättare)
    [2010-05-20 - 2010-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2014-12-02 - 2015-12-31]
  • Visit Södra Dalarna AB (ombud)
    [2015-12-01 - 2016-12-31]
  • VisitFalun AB (ombud-ersättare)
    [2006-01-01 - 2006-12-31]
  • Världsarvsrådet (ledamot)
    [2014-12-02 - 2018-12-01]

Kontakt

Du hittar uppgifter till demokrativägledare under sidans kontaktikon i verktygsfältet (ovanför sidbilden).

Sidan uppdaterad 2019-09-09