Publicerad

Arkiv
Dags för ungdomsenkät - LUPP
Nu är det dags igen. I höst får ungdomar i årskurs 8 och årskurs 2 på gymnasiet möjlighet att göra sina röster hörda tack vare enkätverktyget LUPP.
Mellan 1 oktober och 30 november genomför Falu kommun ungdomsenkäten LUPP – Lokal uppföljning av ungdomspolitiken.
I Falun genomförs LUPP vart tredje år och det här blir den fjärde gången den genomförs. Det är en bred enkät som innehåller frågor om ungas syn på sin fritid, skola, trygghet, hälsa, inflytande, arbete och framtid. Svaren blir till en rapport som presenteras för kommunstyrelsen och övriga nämnder i april 2025.
Enkäten genomförs på skoltid i både kommunala och fristående skolor.
– Det är såklart viktigt att så många unga som möjligt får en chans att svara på enkäten. LUPP-resultatet möjliggör för politikerna att fatta bättre beslut som rör unga. I år är det också första gången som vi genomför LUPP i anpassad grundskola. Det känns fantastiskt roligt och viktigt att möjliggöra för att fler unga ska kunna känna sig delaktiga och göra sina röster hörda, säger kommunens sociala hållbarhetsstrateg och projektledare för genomförandet, Emilia Otterstam.
Falu kommun genomför LUPP tillsammans med övriga Dalakommuner i enlighet med Region Dalarnas ungdomsstrategi – Dalarna Sveriges bästa ungdomsregion.