Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Denna nyhet är äldre än 6 månader och kanske inaktuell. Eventuella länkar kan vara trasiga.

Publicerad

Kommunens arbete med anledning av den mycket allvarliga händelsen i Örebro

Igår, tisdag den 4 februari, inträffade ett mycket allvarligt våldsdåd på en skola i Örebro.

Falu kommun flaggar idag på halv stång på Rådhuset med anledning av händelsen på Campus Risbergska i Örebro och våra tankar går i första hand till de som drabbats och alla som finns i deras närhet.

Falu kommuns verksamheter har planer för krishändelser och vi fokuserar nu på att möta upp den oro och frågor som kan uppstå.

Om man som elev i någon av våra skolor känner oro, behöver stöd eller har frågor och funderingar som är kopplade till det som skett i Örebro så kan man vända sig till den personal som man känner förtroende för på skolan.

För elever, personal, föräldrar, vårdnadshavare och allmänhet så kommer Kristine kyrka också att hållas öppen idag, onsdag, där det kommer finnas möjlighet att tända ljus.

Sidan uppdaterad 2025-02-06