Publicerad

Näringslivet bjöds in till dialog med kommunledningen
Falu kommun bjöd på tisdagen in näringslivsaktörer till ett dialogsamtal med kommunledningen, för att diskutera hur företagsklimatet i kommunen kan förbättras. Mötet hölls i Rådhuset.
Dialogmötet är en del av Faluns Företagsvecka som pågår denna vecka.
Syftet med mötet var att skapa en öppen plattform där näringslivets aktörer – med breda nätverk och många företagskontakter – kunde dela erfarenheter, lyfta utmaningar och komma med idéer som stärker företagsklimatet i Falun.
Mötet skulle också ge kommunen en tydligare bild av nuläget och skapa förutsättningar för samverkan, förtroende och en gemensam riktning framåt.
Från kommunens sida deltog bland annat kommunalråden Liza Lundberg (S) och Anders Lindh (M) i samtalet liksom oppositionsrådet Susanne Martinsson (C), kommundirektör Hans Näslund och näringslivschefen Linda Norén.
Näringslivets företrädare utgjordes av de organisationer som bjudits in: LRF, Företagarna Falun, Handelskammaren, Centrala Stadsrum och Svenskt Näringsliv.
– Mycket fungerar bra, men vi vet att det alltid finns utrymme för förbättringar. Genom att lyssna på företagarna kan vi fatta mer informerade beslut som gynnar både företagen och hela kommunen, säger Liza Lundberg (S).
Viktigt steg mot ett företagsvänligt Falun
Kommunen hade hoppats på ett brett deltagande, vilket det också blev, och ser mötet som ett viktigt steg mot ett mer företagsvänligt Falun.
Dialogen ska bidra till att skapa bättre förutsättningar för tillväxt och utveckling i regionen.
Mötet inleddes med att Ludvikas kommunalråd Leif Pettersson (S) fick berätta lite om Ludvikas förbättring i Svenskt Näringslivs ranking av företagsklimatet, där kommunen klättrade 102 placeringar uppåt till plats 111.
Sedan var det dags för näringslivets företrädare att ge sina perspektiv på Falu kommuns arbete med näringslivsfrågorna. Det blev 90 minuters bra diskussioner, där både ris och ros fördes fram.
Svårigheten med att få tag i rätt myndighetsperson var en negativ sak som fördes fram liksom att kontaktcenter ibland blir en svår tröskel att ta sig över, och att kommunikationen, dialogen kan bli bättre från kommunens sida.
Men mycket var också bra, det framhöll näringslivets företrädare.
Julklappspengar stannar lokalt
Under mötet lyftes också att det är glädjande att Falu kommun i år valt att ge sina medarbetare Falukortet i julklapp – en satsning som innebär att pengarna stannar lokalt och kommer många av kommunens verksamheter och företag till gagn
– Alla synpunkter som kom fram under dialogen kommer jag att sammanställa och skicka ut. Vi kommer också att planera in ett nytt dialogmöte framöver. Det är ett bra sätt att mötas, liksom alla våra företagsbesök som vi gör under året, säger näringslivschefen Linda Norén.