Publicerad

Föreningar fixar Bästa sommaren för barn
Vad barnen ska göra på sommarlovet när föräldrarna inte är lediga eller inte kan resa bort på semester har alltid varit ett problem. Sedan några år finns projektet "Bästa sommaren" där många av kommunens föreningar, organisationer och kommunala förvaltningar samarbetar för att ordna aktiviteter under hela sommaren.
Falupoddens Jon Norberg träffade Abdu Karim Haashi Muhumud på Afrikas horn kultur (bilden nedan), Maria Emanuelsson i Enviken (bilden ovan) och projektledaren Lena Karsikas på kulturskolan.
– Vi är jättetacksamma att det är så många externa organisationer, föreningar och företag som har velat arrangera roliga aktiviteter för barn och unga i sommar, säger projektledaren Lena Karsikas.
Aktiviteterna riktar sig till barn och unga i åldern 6-15 år och har en stor variation.
– Vi hoppas att det ska finnas något för alla, säger Lena Karsikas.
