Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Denna nyhet är äldre än 6 månader och kanske inaktuell. Eventuella länkar kan vara trasiga.

Publicerad

Spelare från IBF Falun springer ut på planen genom rosa rök.

20 föreningar får ekonomiskt bidrag

20 föreningar får ett ekonomiskt bidrag av Falu kommun, som kompensation för ekonomiskt intäktsbortfall på grund av Coronavirusets framfart. Det beslutade kultur- och fritidsnämnden vid sitt senaste sammanträde.

– Ideella föreningar gör ett fantastiskt arbete och bidrar med så mycket, inte minst med att skapa en rolig och meningsfylld fritid för barn och unga. Föreningslivet för människor samman. Det är kul att vi i nämnden kan stötta föreningarna ekonomiskt under en pandemi, säger nämndordförande Svante Parsjö Tegnér (L).

Det var i augusti som nämnden beslutade att ett ekonomiskt bidrag till idrotts- och allmännyttiga föreningar, som drabbats av ekonomiskt intäktsbortfall på grund av inställda evenemang under våren 2020, skulle betalas ut.

Drygt 1,6 miljoner kronor avsattes för ändamålet. Via föreningsregistret informerades samtliga föreningar om möjligheten att söka bidrag,

Totalt var det 22 föreningar som ansökte om att få ett bidrag, varav 12 föreningar sökte om att få mer än 50 000 kronor.

Nu blir det totalt 20 föreningar som får dela på pengarna.

Förvaltningen har gått igenom varje ansökan och i ett första skede bedömt vilka poster som respektive kan söka för, vilket gett ett godkänt sökt belopp. Sedan har varje ansökan poängsatts utifrån de principer som angetts i informationen till föreningarna och en bedömning av hur föreningens intäktsbortfall påverkar föreningens möjlighet att bedriva sin verksamhet. Utifrån dessa poäng har det godkända beloppet reducerats procentuellt.

– Det känns bra att kultur och fritidsnämnden har haft möjlighet att kunna omprioritera i årets bidragsbudget så att Falu kommun kan ge stöd till de föreningar som drabbades hårt av inställda evenemang under våren, säger fritidschefen Tomas Jons.

Här är föreningarna som får ett ekonomiskt bidrag:

 • Korsnäs IF Fotboll får 546 000 kronor.
 • IBF Falun Elit får 406 250 kronor.
 • Falu Ryttarsällskap får 182 000 kronor.
 • Falu IK friidrott får 70 000 kronor.
 • Svärdsjö IF får 68 475 kronor.
 • Svärdsjö ridklubb får 66 500 kronor.
 • Sundborns GoiF får 64 750 kronor.
 • GF Gymnos får 52 055 kronor.
 • Falu CK får 24 785 kronor.
 • Tofta Bystugeförening får 22 575 kronor.
 • Korsnäs IF skidor får 21 000 kronor.
 • Grycksbo IF får 18 700 kronor.
 • Bjursås IK får 18 640 kronor.
 • Hälsinggårdens AIK fotboll får 14 175 kronor.
 • Grycksbo bystugeförening får 13 046 kronor.
 • Strands bystugeförening får 10 010 kronor.
 • Aspeboda bygdegårdsförening får 8 600 kronor.
 • Rogs bystugeförening får 8 000 kronor.
 • Dala Active Skaters får 5 750 kronor.
 • Vika scoutkår får 3 000 kronor.
Sidan uppdaterad 2020-10-21