Publicerad

Nytt koncept i simhallen
Från och med onsdag vecka 45 kommer vi börja med ett nytt koncept i simhallen.
Onsdagar 15.00 - 17.00
Vi kommer att arrangera roliga aktiviteter för barn och ungdomar, då vi vill få fler ur denna målgrupp att besöka oss samt att kunna erbjuda ett roligt och uppfinningsrikt sätt att aktivera barn och ungdomar på.
Aktiviteter
Det vi har bestämt i dagsläget är att vi kommer att lägga i vår stora uppblåsbara vattenhinderbana. Men vad vi mer kommer att ha är inte klart ännu. Detta för att vi vill involvera barn och ungdomar i skapandeprocessen utav denna onsdagsaktivitet. Barnen själva får komma med förslag och ideér på vad de skulle vilja ha för olika aktiviteter.
Åldersgräns
Detta riktar sig främst till barn och ungdomar som är 12 år eller äldre. Detta för att vi har som krav att man ska ha fyllt 12 år och vara simkunnig för att få komma på denna aktivitet själv utan vuxen. Men givetvis får även yngre barn delta i detta, men behöver då ha med sig vuxen som betalar och är simkunnig.
Mer information
För att få mer info om denna aktivitet kontakta då simhallspersonalen på mail eller telefon.
simhall.lugnet@falun.se
023-83540
- Tyck till om sidan:
Lugnet administration