
COPE - föräldrakurs
COPE-föräldrakurs som erbjuder stöd i att stärka föräldrafärdgiheter och ge stöd i föräldraskap. Kurserna är utformade för att skapa en trygg miljö för utvecklande av föräldraskapet.
COPE (The Community Parent Education Program)
Behöver du ny energi i din föräldraroll eller stöd i att hantera typiska vardagssituationer i familjen? COPE är ett vetenskapligt beprövat och utvärderat föräldrastödsprogram.
Genom COPE-kursen får du utveckla ditt föräldraskap, möta andra föräldrar och genom tips och idéer kan du stärka relationen till ditt barn och få mer utrymme för positiva stunder tillsammans.
COPE våren 2026
Falu kommun kommer under våren 2026 att erbjuda COPE på ett antal av kommunens skolor.
- För vem: För dig med barn i grundskolan och gymnasiet.
- Startdatum: Vecka 10
- Plats: Kursplats utifrån val i anmälan.
- Antal träffar: 7 träffar
- Pris: Kostnadsfritt.
- Anmälan: Anmälan till COPE.
COPE kursen innehåller 7 träffar med fokusområden:
- Positiv samvaro, uppmärksamma det positiva, delad uppmärksamhet
- Tydliga uppmaningar
- Bevara sitt lugn, bortse från negativt beteende
- Förbered övergång, Först - sedan
- Planera tillsammans
- Hantera konflikt
- Problemlösning
Syftet med föräldrastödsprogrammet:
- Ge dig som förälder verktyg att förstå och bemöta ditt barn
- Få en bättre relation till ditt barn
- Förbättra samspelet i din familj
- Få ett lugnare föräldraskap
- Få verktyg att hantera utmanande situationer
Platser och tider för våren 2026.
Anmälan öppen | ||
Kristinegymnasiet (åk 7 - gymnasiet) | Måndag 15.00 - 17.00 | Start vecka 10 |
Södra skolan (Förskoleklass - åk 6) | Tisdag 15.00 - 17.00 | Start vecka 10 |
Britarvsskolan | Tisdag 18.00 - 20.00 | Start vecka 10 |
Montessori | Onsdag 18.00 - 20.00 | Start vecka 10 |
Frågor och svar om kursen:
Nej tyvärr, de olika kurstillfällena och strategierna bygger på varandra och kan inte tas som olika delar.
Nej, vi har slutna grupper bland annat på grund av vi bygger en trygg gruppkänsla och trygghet i gruppen.
Nej, vi har ingen möjlighet att erbjuda digital närvaro.
Ja, alla viktiga vuxna i barnets liv är välkomna att gå en COPE-kurs.
Nej, vi har slutna grupper bland annat på grund av vi bygger en trygg gruppkänsla och trygghet i gruppen.
Ja, Falu kommuns plan är att erbjuda COPE-kurser för barn, tonårsföräldrar och viktiga vuxna till varje termin.
Nej, vi har inte möjlighet att ordna barnpassning. Om du har plats för ditt barn i den kommunala barnomsorgen på förskola eller fritidshem får ditt barn vara kvar i barnomsorgen när du går kurs.
Nej tyvärr, de olika kurstillfällena och strategierna bygger på varandra och kan inte tas som olika delar.
Ja det går bra.